Przepisy na zupy – odchudzanie z Programem Przemian

Przepisy na zupy – odchudzanie z Programem Przemian

Rozgrzewający, sycący, smaczny posiłek, który można przygotować prawie ze wszystkiego. Zupy, bo o nich mowa, stanowią żywieniowy fundament Programu Przemian. Nie są to jednak tylko „zupy odchudzające”. Dobre zupy na obiad i każdy inny posiłek dnia to pełnowartościowe dania, dostarczające organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Dlaczego mój autorski program bazuje na zupach? Na jakie składniki należy zwracać szczególną uwagę? Dowiecie się tego w dalszej części artykułu, a na końcu – znajdziecie dwa przepisy na zupy!

Sprawdzony (i zdrowy) wybór

Stosując się do wskazówek z Programu Przemian, schudniesz zdrowo i w spokojnym tempie. Dieta zupowa oparta jest na różnorodnych składnikach odżywczych. Odpowiednio przygotowane, w naturalny sposób wspomagają metabolizm. Są niezwykle sycące, a więc ograniczają pokusę podjadania. Dodatkowo ciepłe potrawy są korzystne dla pracy żołądka (dla zup najlepsza temperatura to 75 stopni C). Przepisy na zupy odchudzające zawierają takie składniki, jak: mięso, warzywa, zdrowe węglowodany, zioła i zwykle są mniej kaloryczne, niż posiłki stałe. Co równie ważne, można je przygotować w stosunkowo krótkim czasie i w prosty sposób. Nie wymagają wielkich umiejętności kulinarnych, a więc sprawdzą się dla każdego.

Przepisy na zupy

Odchudzając się z Programem Przemian, przechodzisz przez cały proces etapami. Jest ich 4: przygotowanie, aktywna redukcja wagi, stabilizacja, utrzymanie efektów. Przygotowanie zup na odchudzanie nie jest bardzo pracochłonne ani kosztowne. Zupy (przepisy) oparte są na zachowaniu proporcji 50/50 (połowa stałych składników, połowa płynu). Nie jemy przecieranych kremów i staramy się nie rozgotowywać składników – kluczowe dla procesu trawienia jest gryzienie. Bardzo ważną zasadą jest także unikanie obróbki termicznej składników przed dodaniem do zupy (nie smażymy ich, nie dusimy). Zdrowe zupy są różnorodne i dostarczają organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Jednak nie wszystkie produkty są dozwolone.

Zupy na odchudzanie – składniki

Ma być pysznie, kolorowo, świeżo, sycąco. Korzystamy z nieprzetworzonych produktów (mięs, ryb i owoców morza, warzyw, tofu, ryżu, kaszy, makaronów). Jedynym odstępstwem są dwa rodzaje kiełbas: biała surowa oraz hiszpańska chorizo.

Przepisy na zupy odchudzające w Programie Przemian NIE zawierają jednak:

 • wędzonych produktów (oprócz przyprawy – wędzonej papryki),
 • żółtych i topionych serów,
 • sztucznych dodatków np. kostek rosołowych, przypraw w płynie,
 • zagęszczania mąką, zasmażką.

Zdrowe zupy rekomendowane przeze mnie bazują na różnorodności wykorzystywanych produktów. Znajdziesz w nich na przykład: gruszki, jabłka, karkówkę wieprzową, piersi z kurczaka, żeberka wieprzowe, mleko krowie lub roślinne, jaja, buraki, ziemniaki, cukinię i oczywiście zioła. Lista składników na dobre zupy na obiad zawiera najwięcej „treściwych” produktów, ponieważ większa kaloryczność jest przeznaczona na pierwszą połowę dnia.

Podstawowe zasady w Programie Przemian

Dieta zupowa proponowana w mojej autorskiej metodzie jest zdrowa i przede wszystkim – skuteczna. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, o których już częściowo wspomniałam powyżej. Dzień rozpoczynamy szklanką ciepłej wody, a kończymy – szklanką ciepłej wody z dodatkiem miodu. Zupy odchudzające śniadaniowe jemy w ciągu godziny od przebudzenia, a kolacyjne 4-5 godzin przed snem. W pierwszej połowie dnia jemy porcję owoców (na przykład jedno kiwi i garść malin). Przepisy na zupy powinny być bogate w smaki, aromaty i kolory – nie boimy się eksperymentów! Nie dopuszczamy również do uczucia głodu. W ciągu dnia można zjeść nawet 6 porcji zupy.

Przepisy zgodne z programem

Tak, jak obiecałam na początku, mam dla Was smaczne przepisy na zupy. W sklepie Przemian (kliknij tutaj) znajdziecie kilkanaście książek w formacie papierowym oraz elektronicznym (e-book) z mnóstwem sprawdzonych przepisów, m.in. na: zupy pobudzające metabolizm, wegetariańskie, takie, które można ugotować już w 30 minut oraz smakowe „hity”.


Hiszpańskie marzenie

Składniki na 4 litry:

 • 3 l wywaru mięsnego
 • 450 g fasoli białej dużej
 • 250 g żółtej papryki
 • 60 g cebuli
 • 220 g długo dojrzewającej, pikantnej kiełbasy chorizo
 • 500 g pomidorów z puszki
 • 250 g obranego ogórka kiszonego
 • 240 ml mleczka kokosowego
 • natka pietruszki
 • papryka słodka
 • sól himalajska
 • pieprz czarny

Składniki do kluseczek:

 • 100 g szpinaku
 • 2 szklanki mąki pszennej
 • 1 jajko
 • 3/4 szklanki mleka
 • sól

Przygotowanie:

 1. Ugotować 3 l wywaru mięsnego (drobiowo – wołowego).
 2. Opłukać fasolę i namoczyć ją w wodzie przez 2-3h. Następnie ugotować ją, aby była al dente.
 3. Do gotującego się wywaru dodać pokrojone w kostkę: paprykę, cebulę, kiełbasę. Gotować około 5-7 minut.
 4. Następnie dodać pomidory z puszki. Zagotować.
 5. Dodać pokrojone ogórki kiszone. Zagotować.
 6. Na końcu dodać zahartowane mleczko kokosowe oraz fasolę.
 7. Dodać przyprawy do smaku: sól, pieprz oraz słodką paprykę.
 8. Sparzyć szpinak i zblendować.
 9. Wsypać do miski mąkę i dodać: mleko, jajko, szczyptę soli oraz szpinak. Wymieszać i zrobić małe kluseczki (wrzucając je na osolony wrzątek).
 10. Wyłożyć na talerz kluseczki, zalać zupą i posypać posiekaną natką pietruszki.

Cytrynowe orzeźwienie

Składniki na 4 litry:

 • 3 litry wody
 • 50 g masła
 • 0,5 kg łopatki
 • 2 cebule
 • pół szklanki czerwonej soczewicy
 • 2 bataty
 • natka pietruszki
 • sok z cytryny
 • 3 liście laurowe
 • 8 ziaren ziela angielskiego
 • łyżeczka rozmarynu
 • pieprz czarny
 • sól himalajska
 • cukier ksylitol

Przygotowanie:

 1. Cebule pokroić w piórka, oprószyć solą, odstawić na kilka minut.
 2. Do wrzącej wody włożyć pokrojone w kostkę mięso i bataty, cebule, liść laurowy i ziele angielskie. Gotować 15 minut.
 3. Następnie dodać masło, soczewicę i rozmaryn, gotować kolejne 15 minut.
 4. Pod koniec gotowania dodać sok z cytryny oraz doprawić do smaku. Zagotować zupę.
 5. Zupę podawać obficie posypaną natką pietruszki.

Dodaj komentarz

Szybka nawigacja
×

Cart