Jak skończyć z podjadaniem?

Jak skończyć z podjadaniem?

Program Przemian to 4-etepowy proces odchudzania, z którego przez ostatnie kilka lat skorzystało już ponad 80 tysięcy osób, a grupa ZUPOMANIA na Facebooku ma już niemal 200 tysięcy członków! Moja “dieta zupowa” (choć w kontekście mojego Programu raczej nie mówię o “diecie”) pomaga zadbać o swoje zdrowie holistycznie – to nie tylko odżywianie, ale również dbałość o psychikę. Podczas jednego z webinarów, miałam przyjemność porozmawiać z dr n. med. Piotrem Niedziałkowskim na temat podjadania. Podjadanie na diecie to bowiem jeden z największych problemów osób dążących do redukcji wagi.

Podjadanie między posiłkami? Znam to!

Zanim wprowadziłam do swojego życia nowe nawyki i pokochałam zupy odchudzające, uwielbiałam podjadać. Największą sympatią darzyłam fast-foody oraz słodycze… Jadłam nawet wtedy, gdy nie byłam głodna. Nie byłam wystarczająco silna, by oprzeć się smacznym pokusom. Doskonale wiem, jakie jest to trudne – 40 kg nadwyżki nie wzięło się przecież z racjonalnego odżywiania. Czym (według definicji) jest podjadanie? To jedzenie między posiłkami oraz takie, bez poczucia głodu. Zazwyczaj są to przekąski o małej wartości odżywczej, czyli niepotrzebne kalorie. Według statystyk, do których dotarłam, aż 70% Polaków podjada słodycze, 20% inne przekąski i tylko 10% deklaruje, że nie robi tego wcale. Prawie ¼ badanych przekąsza nocą! Dlaczego podjadanie między posiłkami jest szczególnie szkodliwe w drugiej połowie dnia? Jak wytłumaczył to dr Niedziałkowski – nasz organizm ma wtedy za mało czasu na spożytkowanie zjedzonej nadwyżki kalorycznej. A to oczywiście oznacza niechciane kilogramy.

Widzę, więc jem…

Dieta zupowa, na podstawie której powstał autorski Program Przemian, zmieniła moje podejście do odżywiania. W wieloetapowym procesie zrozumiałam, że nie mogę walczyć ze swoim organizmem – potrzebuję z nim współpracować. Obserwując swoje nawyki, zauważyłam, że podjadanie między posiłkami zdarza mi się najczęściej wtedy, gdy ich wcześniej nie zaplanuję. Jeśli nie wiem, co i kiedy będę jadła, łatwiej mi stracić kontrolę. Ponad 28% podjadających potwierdza, że robi to wtedy, gdy brakuje im w tym obszarze regularności. Podjadanie na diecie jest również o tyle trudne, że najczęściej sięgamy po przekąskę spontanicznie (55% badanych), czyli wtedy, gdy widzimy coś smacznego… Dlatego też w pierwszym etapie odchudzania polecam wyeliminowanie wszelkich pokus. Sama poprosiłam domowników, aby nie jedli na moich oczach nic „zakazanego”. W pierwszym miesiącu nie odwiedzałam również znajomych, nie umawiałam się w restauracjach, nie chodziłam na żadne zakupy bez listy. Ten okres poświęciłam na wzmocnienie siebie, obserwację nawyków i wyzwalaczy, które powodują podjadanie.

Podjadanie na diecie – 4 sposoby

  • Zarówno niedobory, jak i nadmiar witamin i minerałów powodują zaburzenia związane z odczuwaniem potrzeby jedzenia. Dlatego zacznij od szczegółowych badań (m.in. morfologia, badanie moczu, lipidogram, glukoza, bilirubina całkowita) i poznaj potrzeby swojego organizmu. Podjadanie bardzo często zależy od mechanizmów, o których nie mamy pojęcia. Np. od stanu jelit, odporności, mikrobioty, gospodarki hormonalnej.
  • Jedz różnorodnie, dbaj o sposób przygotowania posiłków. Używając wielu (dobrej jakości) składników, dostarczysz odpowiednią ilość składników odżywczych i zaspokoisz zmysły. Warzywa jedz w postaci „al dente”, nie bój się przypraw (imbir, pieprz cayenne kurkuma), postaw na produkty gotowane i ciepłe (przyjemne dla żołądka) posiłki. Moja dieta zupowa oparta jest właśnie na tych zasadach.
  • Zastosuj Nową Kulturę Odżywiania. Co to znaczy? Zrób analizę swojego odżywiania (jakie są Twoje nawyki, kiedy przegrywasz z podjadaniem na diecie?). Nie ulegaj pokusom, czyli nie jedz „oczami”, nie dojadaj po dzieciach, nie podjadaj przy gotowaniu. Celebruj jedzenie: spożywaj posiłki powoli, skup się na smaku i teksturze, każdy kęs przegryzaj dokładnie. To wszystko spowoduje, że ograniczysz ilość dostarczanych kalorii. Polecam picie ciepłej wody z płaską łyżeczką miodu (najlepiej gryczanego) – hamuje ochotę na „coś” słodkiego.
  • S.O.S. – miej koło ratunkowe, aby uniknąć podjadania między posiłkami. Zawsze trzymaj blisko siebie wodę, po którą sięgniesz, gdy poczujesz głód. Mogą być to także napary ziołowe (zielona herbata, morwa biała, korzeń mniszka). Jeśli czujesz nagłą (i wielką) potrzebę zjedzenia czegoś – zajmij się na chwilę czymś innym, aby odwrócić myśli. Okazjonalnie możesz posłużyć się żuciem gumy lub goździków. Czasem podjadanie to tylko wynik chęci poczucia innego smaku lub poruszania buzią. Jeśli nie masz jeszcze umiejętności planowania swoich posiłków, polecam Ci skorzystanie z gotowych jadłospisów. W sklepie Programu Przemian znajdziesz wiele pozycji, które zawierają przepisy na różnorodne zupy odchudzające wraz z listą zakupów na każdy dzień.

Dodaj komentarz

Szybka nawigacja
×

Cart