Z jak zupa – Z jak zdrowie

Z jak zupa – Z jak zdrowie

Czy wiedziałeś, że statystyczny Polak zjada około 75 litrów zupy rocznie? Jeśli założymy, że średnia porcja zupy to 300 mililitrów, to daje nam to… 250 talerzy zupy! Dlaczego to robimy? Powodów jest wiele: z przyzwyczajenia, dla smaku, bo zupy kojarzą nam się z domowym ciepłem. Dziś chciałabym przekonać Cię jednak, że warto robić to także dlatego, by schudnąć i znacząco poprawić stan swojego zdrowia. Jeśli więc jesteś ciekaw, dlaczego to właśnie zupa stała się królową Programu Przemian – zapraszam Cię do lektury.

Z – jak to, co znane

Na pewno słyszałeś powiedzenie zaczerpnięte z jednego z kultowych polskich filmów: „Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”. Zupy są taką właśnie kulinarna melodią, którą kochamy, ponieważ towarzyszyła nam i grała w duszy od zawsze. Mama serwująca pomidorową, rodzinne niedziele przy rosole, wesela z barszczem i krokietem po północy. To piękne wspomnienia, które wprowadzają w nasze życie spokój i harmonię. Posiadanie znanych i niezmiennych fundamentów jest bardzo istotne szczególnie wówczas, gdy wszystko inne dookoła nas się zmienia – wprowadza bowiem poczucie panowania nad chaosem. Odchudzanie jest taką właśnie rewolucją, której często się boimy. Zmienić muszą się zasady odżywiania, ilość i jakość posiłków, pojawi się ruch i praca nad emocjami. Korzystanie w tym czasie z zup i oparcie na nich Przemiany sprawia, że psychicznie jest nam łatwiej, a samo gubienie zbędnych kilogramów wydaje się przyjemniejsze.

Z – jak zdrowie

Komfort psychiczny to jednak nie jedyna zaleta. Zupy to prawdziwa kopalnia zdrowia, dzięki czemu masz pewność, iż dbasz o siebie także od środka.

  • zupa jest daniem półpłynnym dzięki czemu nie tylko odżywia, ale i nawadnia organizm
  • składniki odżywcze, podane w tej formie, organizm szybciej i skutecznej wykorzystuje do wzmacniania ciała – warzywa, mięso, kasze i tłuszcze to źródło minerałów: potasu, fosforu i wapnia, żelaza, magnezu, fluoru. Dostarczają także witaminy E i beta-karotenu, kwasów organicznych i błonnika. Co więcej, nierozgotowane zupy warzywne zawierają sporo witamin: C i tych z grupy B. Te mięsne z kolei dostarczają nam niezbędne białko oraz tłuszcz.
  • odpowiednio doprawiona znacząco przyspiesza przemianę materii, ułatwiając utratę zbędnych kilogramów
  • nasz żołądek pracuje szybciej i mniej się męczy, ponieważ dania w formie płynnej są bardziej lekkostrawne
  • ciepła zupa szybciej zapewnia sytość, dzięki czemu masz pewność, że się nie przejesz, a jednocześnie nigdy nie czujesz głodu!
  • Zupy rozgrzewają, więc ochronią Twoją odporność w sezonie zimowym. Co więcej, w trakcie odchudzania, gdy spożywasz mniej kalorii, nie doświadczysz dzięki temu skutków braków energetycznych i nie sięgniesz po dodatkowe porcje jedzenia.

Gotowanie jest najzdrowszą formą obróbki termicznej, dzięki czemu w ten sposób mogą odchudzać się nawet osoby cierpiące na wiele innych schorzeń. To, jak gotujemy zupy, ma jednak znaczenie, dlatego warto pamiętać o kozrystaniu z naturalnych produktów, zachowując  odpowiednie proporcje, a także dostosowując rodzaj zupy do rytmu dobowego organizmu.

Z – jak zróżnicowanie

Jedząc zupy bardzo szybko zobaczysz pierwsze rezultaty. Nie tylko waga zacznie spadać, ale dostrzeżesz także poprawę sprawności, poczujesz się lekko, poprawi się kondycja skóry i włosów, a Tobie po raz pierwszy od dawna zacznie chcieć się żyć. Dlaczego tak się stanie? Ponieważ ogromną rolę odgrywać w tym będzie różnorodność zup – czyli coś, czego brakuje innym dietom. Większość programów bazuje na monotematycznych pokarmach i wykluczaniu pewnych składników, przez co bardzo szybko odczuwasz nudę i chęć poddania się. A jak to jest z zupami?

  • w zupach możesz łączyć coraz to nowsze składniki, dzięki czemu żadne danie i żaden dzień nie jest nudny
  • możesz wykorzystywać ulubione i łatwo dostępne składniki, gotowanie przestaje więc być skomplikowane
  • proces przygotowywania zup jest prosty – ich gotowanie nie wymaga szczególnych umiejętności i trudno je zepsuć

Decydując się na korzystanie z zup każdego dnia możesz jeść różnorodnie, ponieważ przygotowane wcześniej dania łatwo jest przechowywać. Poddając je pasteryzacji jesteś w stanie stworzyć solidne zapasy, które pomogą Ci sięgać po ulubione smaki, zaoszczędzić czas a także ograniczyć marnowanie żywności. Co więcej, zawsze możesz podzielić się zupami z rodziną, nie musisz więc gotować innych posiłków dla siebie i domowników.

Z – jak zdanie lekarzy

Dzięki zupom zdrowo schudły już tysiące osób, a wspólnie zgubione kilogramy liczymy w dziesiątkach ton. To, co jednak najważniejsze, to fakt, iż osoby te utrzymują swoją wagę po zakończeniu Przemiany. Lekarze są zgodni – efekt jo-jo, który często pojawia się przy klasycznych dietach, to nie tylko zjawisko demotywujące, ale także groźne. Częste, drastyczne wahania wagi wpływają negatywnie na kondycje organizmu, sprzyjają rozwojowi problemów hormonalnych, cukrzycy, rozregulowują metabolizm. Jedząc zbilansowane, sycące zupy, dbając o ich różnorodność oraz pełen wachlarz składników, przygotowujemy swój organizm do wyjścia z fazy odchudzania. Nie przezywamy szoku, płynnie wracamy do przyjmowania pokarmów stałych, a nasze ciało nie reaguje na nie włączeniem awaryjnego trybu odkładania tłuszczu.

Powyższe przyczyny sprawiły, iż Program Przemian wybrał zupę na swoją królową. Jemy średnio 5 porcji dziennie, przez 7 dni w tygodniu, co perspektywie roku daje aż 1680 talerzy pełnych zdrowia. Gubimy kilogramy, oczyszczamy i odżywiamy organizm, zwalczamy przeziębienia, niwelujemy problemy żołądkowe – a wszystko to smacznie, przyjemnie i bez stresu. Choć więc Z – jak zupa – znajduje się na końcu alfabetu, warto w swoim życiu postawić ją na pierwszym miejscu.  

Chcesz wiedzieć więcej i poznać opinię innych Zupomaniaków? Zajrzyj tu: (link do Zupomanii)

 

Dodaj komentarz

Szybka nawigacja
×

Cart