Jedz na zdrowie! Czyli co dzieje się w organizmie, gdy zaczynamy jeść zupy.

Jedz na zdrowie! Czyli co dzieje się w organizmie, gdy zaczynamy jeść zupy.

Pierwszy talerz i pierwsza łyżka zupy, ugotowanej zgodnie z zasadami Programu Przemian to coś, co pamiętamy długo. Czujemy bowiem nie tylko smak perfekcyjnie dobranych składników, ale także… smak zmiany. Każda kolejna zupa pozwala nam dostrzegać kolejne, drobne metamorfozy, które sprawiają, że nawet czekając na utratę wagi, nasze życie przechodzi realną, holistyczną transformację na wielu poziomach, a skutki widzimy bardzo szybko. Co więc dzieje się w naszym organizmie, gdy przechodzimy na zupy?

Czujemy sytość

Odchudzając się z Programem Przemian i zamieniając tradycyjne dania na zupy, już pierwszego dnia będziemy zaskoczeni. Wiele osób boi się zacząć, obawiając się głodu. Tymczasem ciepłe, treściwe, różnorodne zupy, zjadane do syta, zapewniają poczucie komfortu, pełny brzuch, ale bez uczucia ciężkości. Jedząc zupy możesz zjadać tyle zupy, ile potrzebujesz i masz absolutny zakaz głodzenia się. Jedząc zupy troszczysz się o swoje zdrowie i pokazujesz mu, że nie musi odkładać zapasów tłuszczu, ponieważ stały dopływ wartościowego jedzenia stanie się nową normą. Ta jakość także nie pozostaje bez znaczenia: jedząc zupy lepiej odżywiamy organizm. Zupy stanowią idealną mieszankę wody, warzyw i białka. Są prawdziwymi bombami odżywczymi, składającymi się z witamin i minerałów. Zawierają również przeciwutleniacze, składniki przeciwzapalne oraz cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ciało staje się lepiej nawodnione

Czy wiedziałeś, że w wielu przypadkach przyczyną otyłości, problemów ze zrzuceniem zbędnych kilogramów i powstawania cellulitu jest… odwodnienie? Pijemy zbyt mało płynów, często stawiamy na herbatę i kawę (które dodatkowo odwadniają), zapominamy o czystej wodzie oraz skupiamy się na jedzeniu produktów stałych (także pozbawionych płynu w trakcie obróbki). Zupy stają się doskonałym rozwiązaniem – odżywiając nas, dodatkowo nawadniają.

Ich podstawą jest woda, a podczas dodawania składników i przypraw staje się bulionem o charakterze izotoniku. To dlatego bardzo szybko poczujesz się lepiej, poprawi się metabolizm i kondycja. Dzieje się tak, ponieważ woda znajduje się w każdej komórce ciała i odpowiada m.in. za utrzymanie stałej temperatury ciała oraz chroni narządy wewnętrzne, wchodząc w skład płynów ustrojowych. Ponadto woda transportuje wiele składników odżywczych do wszystkich komórek naszego ciała. Dzięki zupom, dostarczamy do organizmu nie tylko wodę, ale również elektrolity, sole mineralne i witaminy.

Odczuwamy pozytywne skutki pozbycia się toksyn

Przetworzona żywność, którą często spożywamy, nadmiar cukru, soli i niezdrowych dodatków zabarwionych chemicznie sprawiają, że nasz organizm magazynuje w komórkach szkodliwe produkty przemiany materii. W konsekwencji nasza cera staje się ziemista, sucha, włosy tracą zdrowy wygląd, my czujemy się ospali, boli nas głowa, tłuszcz szybciej się odkłada, a my tyjemy lub nie jesteśmy w stanie się odchudzić. Chory organizm pełen toksyn walczy o przetrwanie, skupia się na przeżyciu kolejnego dnia, dlatego spowalnia metabolizm i jedyną metodą poradzenia sobie z problemem jest oczyszczenie go w zdrowy sposób. Zupy okazują się bezcennym socjusznikiem. Duże ilości warzyw, owoców, kasz, ziół oraz wody, z których je gotujemy, wpływają na przyspieszenie przemiany materii i pomagają usunąć szkodliwe substancje z organizmu.

Mamy więcej energii

Jeśli do tej pory byłeś ospały, zmarznięty, pozbawiony sił do działania, zupy spieszą z odsieczą. Już po pierwszym tygodniu ich jedzenia zauważysz, że budzisz się wyspany, w ciągu dnia masz więcej energii i nawet w zimowe dni tryskasz optymizmem. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, Twoje ciało jest lepiej odżywione i nawodnione (o czym pisaliśmy powyżej), a to przekłada się na komfort życia. Po drugie, spożywanie ciepłych, płynnych dań, rozgrzewa i chroni organizm przed wieloma chorobami oraz przeziębieniem. Nasze ciało nie wydatkuje energii z pożywienia na ogrzanie się, otrzymuje więc pełną porcję mocy płynącej z talerza aromatycznego wywaru. Według Instytutu Żywności i Żywienia odpowiednia temperatura dla zupy to minimum 75 stopni Celsjusza, ponieważ jest ona optymalna dla naszego żołądka i pracy układu trawiennego. Co więcej, jedząc ciepły posiłek zaspokajamy głód na długi okres czasu, czujemy sytość i chęć do działania!

Organizm szybciej spala tłuszcz

Zapomnij o „cudownych” tabletkach z apteki i „magicznych” herbatkach, które mają poprawiać metabolizm. Jeśli faktycznie chcesz dokonać trwałej zmiany i sprawić, by ciało szybciej spalało tłuszcz, potrzebna jest taka zmiana sposobu żywienia, która sprawi, że nasz układ pokarmowy będzie pracował jak naoliwiona maszyna. Zupy okazują się najlepszą metodą poradzenia sobie z uczuciem ciężkości, bólem żołądka, gazami czy zaparciami. Oprócz warzyw i źródła białka, pochodzącego z mięsa, ryb lub nasion roślin strączkowych, zawierają również zioła, które wspomagają prawidłowe trawienie. Majeranek, kminek, bazylia, rozmaryn, cząber, goździki, cynamon czy imbir, to tylko niektóre z licznych ziół, które przyniosą ulgę i korzystnie wpłyną na trawienie. Dzięki takim dodatkom wspieramy układ pokarmowy, odciążamy go i pozwalamy mu skuteczniej pracować. Przyspieszony metabolizm zaowocuje z kolei tym, na czym zależy nam najbardziej – zdrowej redukcji wagi.

Zaczynamy chudnąć bez efekt jojo

Tak – zupy to narzędzie, za pomocą którego jesteśmy w stanie szybciej, skuteczniej i zdrowiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Zupy należą do dań, które charakteryzują się dużą gęstością odżywczą oraz małą zawartością kalorii. Bazują głównie na warzywach, które powinny stanowić podstawę naszego sposobu odżywiania i które są sycące ze względu na zawartość błonnika pokarmowego. W związku z tym, jeśli zupy będą stanowić podstawę naszego jadłospisu, tak jak ma to miejsce w Programie Przemian, doprowadzimy do utraty kilogramów, a jednocześnie nie będziemy odczuwać głodu. Pamiętaj jednak, że na początku ten ostatni może ci towarzyszyć, co wynika z faktu, iż przyzwyczaiłeś organizm do olbrzymich ilości jedzenia oraz stałego uczucia najedzenia. Przestawienie się wymaga czasu, więc bądź dla siebie wyrozumiały, jedz do syta, ale nie ponad normę i naucz się odróżniać głód od nawyku czy znudzenia.

Pamiętaj jednak, że jedzenie zup jest narzędziem – a nie magicznym specyfikiem. Konieczne jest dokonanie holistycznych zmian w swoim życiu, przestawieniu myślenia, przedefiniowanie celów i oczekiwań, praca nad psychiką i ciałem. Dzięki zupom szybko poczujesz się lepiej, poprawi się przemiana materii, samopoczucie, wyniki badań. Po pewnym czasie pojawią się pierwsze ubytki kilogramów i obwodów ciała, które finalnie mogą okazać się spektakularne – Zupomaniacy gubią nie po kilka czy kilkanaście, ale nawet kilkadziesiąt kilogramów! Nie oczekuj jednak o zup – i od siebie – wszystkiego już, natychmiast i od razu. Skup się na wszelkich korzyściach, nie tylko na utracie wagi, a przekonasz się, że życie stanie się o wiele lżejsze (dosłownie i w przenośni).

Dodaj komentarz

Szybka nawigacja
×

Cart