Gotowanie – nie trać składników odżywczych i chudnij szybciej

Gotowanie – nie trać składników odżywczych i chudnij szybciej

Zupy są zdrowe, lekkostrawne, przyspieszają przemianę materii, dodają energii, a nasz żołądek wręcz kocha ich ciepło. To jednak teoria – aby stało się tak również w praktyce i aby czerpać korzyści z ich jedzenia, warto pamiętać o wybieraniu odpowiednich składników oraz metod gotowania. Jak więc to robić, by w maksymalnym stopniu zapewnić sobie zdrowie oraz szybsze efekty odchudzania? Zapraszam do lektury.

Jak wybrać najlepszą metodę obróbki żywności?

Kiedy przygotowujemy posiłek, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak obróbka cieplna wpływa na zawartość składników odżywczych w pożywieniu oraz potencjalną szkodliwość finalnych dań. Przyjrzyjmy się więc na początek dostępnym opcjom:

  • Smażenie – choć niewątpliwie sprawia, że jedzenie jest smaczne, zwiększenie jego kaloryczność i sprawia, że produkty stają się ciężkostrawne. Co więcej, w trakcie smażenia w tłuszczu dochodzi do niemal całkowitej utraty składników odżywczych. Na domiar złego tworzy się związek o potencjalnym działaniu rakotwórczym – akrylamid, który może prowadzić do powstania nowotworów układu pokarmowego.
  • Duszenie – sprawia, że potrawy przyrządzane tą metodą zachowują stosunkowo duże ilości witamin oraz składników mineralnych. Niestety jednak mały stopień przetworzenia może okazać się kłopotliwy, ponieważ niektóre z dań będą ciężkostrawne. Co więcej, metoda ta pozwala jedynie na przygotowywanie potraw o stałej konsystencji, uniemożliwiając ugotowanie zup, tak kochanych przez nasz żołądek.
  • Pieczenie – bezpośrednie wystawienie produktu na działanie gorącego powietrza sprawia, że na powierzchni dania wytwarza się rumiana skórka, która chroni przed utratą wartości odżywczych. Jednak tylko do czasu – ponieważ bardzo wysokie temperatury spowodują ich szybki i znaczny zanik. Dodatkowo – ponownie – nie będziemy w stanie przygotować w tej formie dań płynnych.
  • Grillowanie – choć niewątpliwie smaczne i proste, nie jest dobre dla naszego zdrowia. W trakcie procesu dochodzi do powstawania związków o działaniu rakotwórczym, zmniejszenia stopnia strawności pokarmów oraz utratę wartości odżywczych spożywanych potraw.

Jeśli chcemy więc zmienić nasze życie, zatroszczyć się o zdrowie i zgubić zbędne kilogramy, musimy zacząć kierować się odmiennymi niż dotąd kryteriami. Smak i wygoda oczywiście muszą być brane pod uwagę – w przeciwnym razie szybko się zniechęcimy. Warto jednak skierować uwagę na te metody, które przede wszystkim okażą się zdrowe i pozwolą zachować pełnię składników odżywczych spożywanych dań.

Czy gotowanie faktycznie jest najlepszą z opcji?

Tak – i zostało to udowodnione naukowo. Zdaniem ekspertów podczas gotowania nie tracimy witamin, rozpuszczalnych w wodzie, ponieważ przenikają one do bulionu, który zjadamy. Jak dowodzą liczne badania, proces gotowania wpływa także korzystnie na przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, a zawarte w warzywach witaminy i minerały często wręcz zwiększają swoją ilość. To jednak nie wszystko! Wysoka temperatura zmiękcza ściany komórek roślinnych, przez co substancje zawarte m.in. w warzywach są lepiej wchłaniane przez przewód pokarmowy. Spożywanie gotowanych produktów sprawia, że soki trawienne, produkowane przez nasz organizm, łatwo i szybko wnikają do komórek roślinnych, przechwytując cenne składniki odżywcze.

Warto pamiętać, że wiele produktów po ugotowaniu zawiera wręcz więcej substancji odżywczych, niż w postaci surowej. Bardzo dobrym przykładem są pomidory. Pod wpływem temperatury zawarty w nich likopen (przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym) wydostaje się na zewnątrz, dzięki czemu może być on lepiej wykorzystywany przez organizm. Do innych produktów tego typu zaliczamy również m.in.:

  • marchew – po obróbce cieplnej posiada więcej beta-karotenu
  • szpinak – zawiera więcej wapnia, niż kiedy jemy go na surowo
  • szparagi – po ugotowaniu zawarte w nich witaminy A, C i E stają się bardziej przyswajalne.
  • dynia – po ugotowaniu zawiera większe ilości beta-karotenu
  • warzywa kapustne – w kapuście, brokułach, brukselce i kalafiorze, wzrasta zawartość błonnika oraz witamin A i K

Witaminy to jednak nie wszystko! Gotowane produkty są bowiem zdrowe… holistycznie. Nie tylko lepiej nas odżywiają, ale także chronią. Podnoszą odporność, rozwiązują problemy związane z przemianą materii  i eliminują drobnoustroje (m.in. pasożyty, bakterie, grzyby), które są wrażliwe na wysokie temperatury.

Gotowanie i zachowanie składników odżywczych a odchudzanie

Wiem, o czym myślisz – wszystko brzmi zachęcająco, gotując zachowam składniki odżywcze produktów, dostarczę sobie witamin oraz minerałów. Ale czy poza lepszym samopoczuciem uda mi się schudnąć? Mogę odpowiedzieć z pełną stanowczością (i wtórują mi tu lekarze oraz dietetycy): tak. Organizm zdrowy, silny i dobrze odżywiony łatwiej gubi zbędne kilogramy. Gdy jest zaniedbany, wszelkie siły i moc skupia na przetrwaniu, gromadzi więc tłuszcz, nie potrafi poradzić sobie z rozregulowanym metabolizmem, tworzy cellulit wody oraz opuchnięcia. Aby więc skutecznie schudnąć trzeba zmienić sposób żywienia na lepsze – i ciepłe.

Zazwyczaj nie przywiązujemy uwagi do temperatury spożywanych posiłków, a ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia odchudzania. Jeśli jemy smacznie, mamy więcej zapału do zmian i jesteśmy bardziej zmotywowani. Niska temperatura dań powoduje, że posiłek ma mniej intensywny smak i zapach, co wpływa niekorzystnie na doznania kulinarne, przez co odczuwamy mniejszą przyjemność z jedzenia. Ponadto po spożyciu zimnego posiłku często czujemy niedosyt, a więc finalnie zjadamy większe porcje lub podjadamy w ciągu dnia. Na niekorzyść działa również fakt, że zbyt zimna potrawa może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit, co w przypadku osób chorych na schorzenia układu pokarmowego może być dość niebezpieczne.  

Najkorzystniejszą temperaturą posiłku dla naszego układu pokarmowego jest 65-75 stopni Celsjusza. Ciepły posiłek nie tylko rozgrzeje nasz organizm, ale również szybciej zaspokoi nasz głód i zdecydowanie lepiej smakuje. Dzięki temu, że po spożyciu ciepłego posiłku szybciej odczuwamy sytość, dostarczymy do organizmu mniej kalorii i uda nam się uniknąć podjadania między posiłkami. A dodatkowo dostarczymy mu ogromną porcje zdrowia, dzięki czemu stanie się naszym sprzymierzeńcem w trakcie Przemiany. Brzmi zachęcająco, prawda?

Dodaj komentarz

Szybka nawigacja
×

Cart